Abonnenter
Aneta med innovativt kafékonsept
I begynnelsen av mai realiserer den unge gründeren Aneta Tomczak (29) noe hun har planlagt og drømt om lenge. Da åpner hun stedet Matcha og Mocha på Skovly.
Etableringen i byen Jessheim startet egentlig med at hun kontaktet senterleder Jon Bakke hos Jessheim Storsenter med spørsmål om han kunne bidra med strategisk god lokasjon for en food truck hun ønsket å realisere konseptet og forretningsideen sin.
Tilbudt plass
– Men utbygging av Rådhusplassen gjorde at det ikke var mulig å finne et egnet sted. Men jeg fikk tilbud om å etablere konseptet inn i Skovly, der det allerede var etablert disk og område med sitteplasser, sier Tomczak til Jessheimpuls en formiddag i begynnelsen av april.
Den unge gründeren sitter med datamaskin og papirer ved et kafebord. Planlegging, papirarbeid og intervjuer av potensielle ansatte går sin gang, og hun er klar over at det blir en hektisk periode fram til åpning – og i tiden etter.
Imponert
– Dette er egentlig trinn tre i min plan, altså å åpne en innovativ kafé. Og jeg er både rørt og takknemlig over at jeg fikk denne muligheten til å starte opp her i Skovly, sier hun.
Senterleder Jon Bakke var ikke i tvil da han fikk presentert ideen i et møte med den unge gründeren.
– Aneta er som mange andre som sitter med en idé, men Aneta er unik og tar det hele to-tre steg videre og har levert en solid og grundig presentasjon av sitt konsept og sine tanker, sier Bakke.
– Samtidig har hun et nøkternt forhold til alt som hører med når man satser på sitt eget konsept. Det gjør det lettere for oss når vi skal finne passende lokale samt vurdere om dette er noe vi skal gå videre med, legger senterlederen til.
– Åpne dører
– Det er ikke bare etablerte konsepter som får plass innenfor deres sentervegger?
– Nei, absolutt ikke. Vi har vid åpne dører for sånne som Aneta. I vår evige jakt på det perfekte totaltilbudet, så er det plass til gründere som vil kaste seg ut i det og selge sitt produkt til markedet, kommer det kontant.
– Og hva var det som fanget interessen din med dette konseptet?
– Matcha og Mocha er et konsept for tiden, og hun kommer til å tilby versjoner og kombinasjoner som ikke finnes andre steder. I tillegg virker Aneta svært tilpasningsdyktig, noe som gjør at hun kan hive seg på smakstrender og justere tilbudet sitt etter hvert som veien går.
Populært
Matcha har de siste årene blitt et globalt trendprodukt, særlig blant helsebevisste, kaffe-alternative søkere og i sosiale medier. Matcha latte har blitt en fast del av menyen hos mange kaffebarer verden over. Det forbindes med clean eating, naturlig energi og en estetisk livsstil, ofte kombinert med moderne velværetrender som yoga og såkalt «mindful living».
– Konseptet mitt baserer seg på at vi følger med på hva som er populært og i ferd med å bli en trend – være seg på Instagram eller TikTok – for å kunne tilby det tidlig her hos oss, sier Tomczak til Jessheimpuls.
– Vi skal være tidlig ute med det som blir etterspurt, sier hun.
Fakta Matcha
Hva: Finmalt grønn te fra Japan – man visper pulveret i varmt vann og drikker hele bladet.
Smak: Fyldig, lett bitter med umami og sødme.
Bruk: Te, latte, smoothies, baking og desserter.
Helse: Rik på antioksidanter og gir rolig energi takket være koffein + L-theanin.
Trend: Populært i sosiale medier og kaféer – ofte sett som et sunt, stilig alternativ til kaffe.
Erfaring
Til tross for at hun er 29 år ung, så har Aneta Tomczak en god del erfaring, både gjennom utdannelse innen økonomi og som leder i forskjellige konsepter.
– Det betyr at jeg vet hva jeg går til på flere områder, og jeg vet at det blir mye å gjøre.
– Er det andre konsepter som ligner dette i Norge eller?
– Ikke som jeg har oversikt over, i hvert fall.
Men i begynnelsen av mai så har vi i hvert fall en innovativ kafé og et nytt tilskudd på serveringsfronten i byen Jessheim.
– Jeg gleder meg veldig til å starte opp, sier gründeren før hun returnerer til papirarbeid og planlegging videre.