Abonnenter
Barnehage-boom på gang?

En orienteringssak som går sin gang på det politiske sakskartet denne runden, antyder at det kan være en liten eksplosjon av bygging av kommunale barnehager de neste årene?
Ja, for det står svart på hvitt at det oppfordres til bygging av tre nye kommunale barnehager på relativt kort sikt i saksdokumentet som ligger på politikernes bord denne runden.
Det er nok Nyholm ute på Gystadmarka (hovedbildet i denne teksten) som er nærmest realisering av de tre barnehagene det anbefales at bør bygges i området Jessheim på sikt.
Belyser kapasitet
PORTEN: Tomten ved Nordby barnehage er nevnt i den politiske saken. Den er regulert til å kunne huse både barnehage og omsorgsboliger.
«Saken belyser hvordan kommunen kan løse kapasitetsutfordringene i barnehagesektoren på kort sikt. Det anbefales at det bygges ny kommunal barnehage på Jessheim sørøst, Langelang skog etter tomtekjøp, at Nordby barnehage utvides i sambruk med omsorgsboliger, og at det bygges ny kommunal barnehage på Nyholm.»
– Dokumentet kan forstås på den måten, at det skal bygges tre barnehager i kommunal regi. Men i vårt budsjett har vi lagt inn barnehage på Nyholm, sier ordfører Ståle Lien Hansen på spørsmål fra Jessheimpuls om det er elleville tilstander på byggefronten de neste årene.
BYGGMESTER BOOM?: Ordfører Ståle Lien Hansen avbildet under oppstarten av Skogmo barnehage. Den står ferdig til innflytting i november i år, og den kommer til å ta av for eventuelt trykk på plasser, sier Lien Hansen til Jessheimpuls.
– Jeg leser dokumentet som at man er frampå i skoene når det kommer til framtidig behov for barnehageplasser i Ullensaker, og i Jessheim-området, legger Lien Hansen til.
– Ferske tall viser at presset på barnehageplasser i framtiden ikke er så stort som det kunne ligge an til for en tid tilbake, så vi er ikke veldig stresset. Nå åpner det jo en ny barnehage på Skogmo om noen måneder, så dette skal nok bra, sier ordføreren.
Leste du denne?: Stort prosjekt skal dyrke det lille
SKOGMO: Barnehagen med 10-paraleller på Skogmo skal være innflyttingsklar i november i år. Den vil ta et skikkelig jafs når det kommer til å tilby barnehageplass i området Jessheim.
Kartlegging
«Det er vedtatt i kommunens budsjett at det skal etableres en ny stor barnehage på Jessheim, men arbeidet har foreløpig ikke latt seg realisere grunnet mangel på en egnet tomt. Kommunen har vurdert flere tomtealternativer, og i denne saken presenteres de tre mest aktuelle:
- Kommunen vurderer å kjøpe en ferdig regulert barnehagetomt fra JM for 6,5–7 millioner kroner, inkludert opparbeidet infrastruktur. Tomten er på i underkant av 6 mål.
- Nordby barnehage har godt utvidelsespotensial og ligger ved siden av kommunens tomt Porten, hvor det er vedtatt å bygge omsorgsboliger. Det vurderes sambruk av arealet til både barnehage og omsorgsboliger.
- På Nyholm i Gystadmarka pågår planarbeid med et privat reguleringsforslag der kommunen eier deler av området. Det foreslås å avsette 7,3 mål til barnehage på kommunal grunn, med plass til 8–10 avdelinger (160–200 plasser).
Snev av Ap-ros
PORTEN: Eiendommen Porten har vært diskutert som både plass for barnehage og som omsorgsboliger. Arbeiderpartiets Lars Fjærli Hjetland ble avbildet her for et par år siden, og Ap-sjefen er glad for at det bygges barnehager lokalt, noe Ap har bidratt til.
Arbeiderpartiets Lars Fjærli Hjetland applauderer kommunale barnehager høylytt, men heller ikke han ser det som helt realistisk at det kommer tre nye barnehager på rappen i kommunal regi.
– De borgerlige har en barnehage inne i sitt budsjett, så tre er nok i meste laget, sier Ap-sjefen til Jessheimpuls.
– Men Ullensaker er jo en av Norges største vekstkommuner, og vi må ha gode planer for nok skole- og barnehageplasser. Det fikk vi heldigvis på plass i forrige periode, sier Fjærli Hjetland og referert til den nye barnehagen på Kløfta.
– At kommunen nå går inn og selv tar ansvar for å bygge nok barnehageplasser, i supplement til de private, er veldig bra. Jeg gleder meg til den nye barnehagen på Skogmo står ferdig, avslutter han.